Blog >

Ankara Anlaşması’nı araştırmaya başladıysanız pek çok danışmanlık şirketinin sitesine denk gelmeye başlamışsınızdır. Konuyla ilgili resmi sayfaya ulaşmak nedense biraz zorlu.
Haber Tarihi: Sal, 17 Mar 2020

Bu yazıyı yazmaktaki asıl amacım yurt dışına taşınmaya karar verme sürecinde olan, alternatiflerini değerlendirmeye ve yeri geldiğinde kendi alternatiflerini oluşturan dostlara, arkadaşlara ve henüz hiç tanışmamış olsam da bu yazıya denk gelenlere Ankara Anlaşması ile ilgili bildiklerimi, bildiğim kadarıyla iletebilmek.Yazıyı okumaya başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Ankara Anlaşması ile ilgili profesyonel olarak çalışan bir uzman değilim. Sadece kendi gözlemlerim ve deneyimlerimi bir yazıda toparlamak istedim.
Ankara Anlaşması’nı araştırmaya başladıysanız pek çok danışmanlık şirketinin sitesine denk gelmeye başlamışsınızdır. Konuyla ilgili resmi sayfaya ulaşmak nedense biraz zorlu. Bu nedenle ilgili linki buraya bırakıyorum. https://www.gov.uk/turkish-business-person
Bir işi en hızlı ve profesyonel şekilde sürdürmenin en doğru yolu her zaman işin uzmanı ile çalışmak. Bu yüzden seçeceğiniz danışmanlık firmasının bu alanda yetkili olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederim.Biz, bu alanda danışmanlık almadan ilerlemeyi seçtik. Bunun nedeni İstanbul’da ilk kurduğumuz şirketimizin bir danışmanlık şirketi olması ve şirketlere yönetim danışmanlığı verdiğimiz dönemden rapor, dokuman, iş akışı ve iş planı yazma konusunda az çok haşır neşir olmamızdan. Aslında bir kulak, burun, boğaz uzmanına nasıl bacağınızdaki ağrıyı danışmanız alakasız ise bizimki de bir o kadar farklı alanlar.


Tanıdığımız bizden önce Ankara Anlaşması ile İngiltere ve farklı ülkelere giden bazı arkadaşlarım danışmanlıklardan faydalandı. Kimisi çok memnun kaldı, kimisi verdiği danışmanlık ücreti için pişmanlık duyduğunu iletti. Umarım bu yazının altına da bu süreçlerden geçmiş arkadaşlar kendi yorumlarını yazar. Çünkü her konuda olduğu gibi bu konuda da nasıl ilerleyeceğinizi seçmek sizin elinizde. İnsanların deneyimlerini dinlemek fikir sahibi olmak için güzel yöntem ancak kendinizi en iyi yine siz tanıdığınız için danışmanlık ile ilerleyip ilerlememeyi yine siz seçmelisiniz.
Ajanda tutmayı sevdiğim ve benim için önemli bilgileri her zaman not ettiğim için biraz tarihlerle ilgili bilgi aktaracağım.
Ocak – Ankara Anlaşmasına başvurmaya karar verdik
Şubat – Gerekli evrakları topladık
Mart – Başvurumuzu gerçekleştirdik
Nisan – Başvurumuz olumlu değerlendirildi
Mayıs – İngiltere’ye taşındık
Haziran – Şirketimiz Coolever‘ı kurduk
Böyle özetleyince çok kısa sürede tüm süreç tamamlanmış gibi gelebilir. Ama bu sürece hazırlanan veya bu süreçten geçenlere sorun siz bir de bu hazırlanma ve bekleme sürecini. 
İngiltere’ye gelmek için neden Ankara Anlaşmasını kullandığımız konusuna gelecek olursak benim bildiğim kadarıyla Türkler için Birleşik Krallığa gelebilmenin 3 yolu var.
Çalışan olarak gelmek (Tier 2)
Ankara Anlaşması ile gelmek (ECAA)
Yatırımcı olarak gelmek (Tier 1)
Başvuru sürecinde referans mektubu oldukça önemli. Gerçekten iş yaptığınız, gerçekten sizin hakkınızda bilgi verebilecek, gerçek referans mektupları bulmaya çalışın. Referans mektubunu alacağınız kişinin makamının çok yüksek olması gerektiği yanılgısına düşmeyin. Gerçek referans en doğru referanstır.
Şirket açmak 24 saat içerisinde yapabileceğiniz bir işlem. Sistem kurmayı seven ve bunu devam ettiren ülkelerde süreçle ilgili tüm dökümanlara ulaşabiliyorsunuz. Güvenilir, anlaşabileceğiniz bir muhasebe bürosu bulmanız işinizi hızlandıracaktır. Biz bu konuda çok şanslıyız. En yakın dostlarımızdan biri İngiltere’de yaklaşık 10 yıldır bu işi yapıyor. O yüzden gelir gelmez sözleşmemizi imzalayıp, ertesi gün şirketimizi kurduk.

E-BÜLTEN
Bizi Takip Edin!
TOP
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Teknokent A.Ş.’ye ait olup İSTKA veya Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.
Copyrights © 2016 Entertech İstanbul Üniversitesi Teknokent A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
Kullanıcı Şartları / Gizlilik Politikası