Blog >

Gerek pazar büyüklüğü ve teknolojiyi kucaklayıcı yapısı, gerek yakınlığı ve dil kolaylığı olsun, globalleşme yoluna giren Türkiye için İngiltere pazarı dikkatleri üzerine çekiyor.
Haber Tarihi: Per, 16 Nis 2020

Günümüzde dijital dönüşüm ile birlikte en çok yatırım yapılan alanlardan biri teknoloji haline gelmiş bulunmakta. Her sektörde dijitalleşme meydana gelirken teknolojinin dokunmadığı alanların sayısı çok azaldı diyebiliriz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönüşüm kendini gösteriyor. Türk firmaları da artık teknoloji geliştirip dünyada rekabet edebilecek ürünler ortaya koyuyor. Gerek pazar büyüklüğü ve teknolojiyi kucaklayıcı yapısı, gerek yakınlığı ve dil kolaylığı olsun, globalleşme yoluna giren Türkiye için İngiltere pazarı dikkatleri üzerine çekiyor.

İngiltere'de Pazar avantajları

İngiltere’deki teknoloji sektörü ülke ekonomisinin 2.6 katı kadar hızla büyüme göstermekte. Ülkedeki teknoloji şirketleri 2017 yılında toplam £4.5 milyar girişim sermayesi (VC) yatırımı almıştır. Bu rakam 2016’ya göre 2 kat büyüme göstermiştir. VC yatırımları ise aynı sene toplam £6.3 milyara ulaşmıştır. Bu yatırımlar Almanya, Fransa, İspanya ve İrlanda’da yapılan yatırımların toplamından daha yüksektir.

2018 yılında ise sadece startuplar toplam £6.1 milyar VC yatırımı almıştır. Bu dinamik yatırım ortamı sayesinde de İngiltere, halka açılma ve unicorn (en az 1 milyar dolar değerindeki girişimler) çıkarma konusunda Avrupa’nın öncüsü haline gelmiştir. Amerika ve Çin’den sonra ise dünyada 3. sıradadır.

İngiltere pazarı çabuk adapte olan, teknoloji odaklı bir yapıya sahiptir. Bu da şirketler için oldukça büyük bir pazar fırsatı anlamına gelmektedir. Dünya bankası sıralamasında dünyada iş yapma kolaylığı açısından 2018 yılında 7. sırada yerini almıştır. Bu sıralama bürokrasiden uzak yapısı, vergi sisteminin eşitliği ve basitliği, şirket kurulumu, izin belgelerinin alınması, kredi alma kolaylığı gibi birçok konuyu ele alarak hazırlanmaktadır. Bunun haricinde geniş bir yetenek havuzuna sahip olması, yenilikçi pazarı, global ve kozmopolit iş ortamı, finansman ve yatırım bulma kolaylığı ve teknolojiyi kucaklayıp kolay adaptasyon sağlaması da şirketlerin bu pazarı tercih etmelerinde önemli rol oynamaktadır.

İngiltere'de Vergilendirme Sistemi

İngiltere, pazar yapısı bir yana, ülke vergi yapısı anlamında da birçok avantaj sağlamaktadır. Kurumlar vergisi oranının %19 oluşu G20 ülkeleri arasında en düşük vergi oranına sahip olduğunu gösterir. 2020 yılına kadar ise vergi oranını %17’ye kadar kademeli olarak düşürmeyi planlamaktadır. Fransa en yüksek olmakla beraber, Almanya, Hollanda, İspanya, İtalya gibi ülkelerin vergi oranları da %25 – %34 arasında seyretmektedir. İngiltere ayrıca Türkiye ile çifte vergilendirme anlaşması yürütmekte. Bu da demektir ki şirketlerin İngiltere’de elde etmiş oldukları kar Türkiye’ye aktarıldığı taktirde aradaki kurumlar vergisi oranı farkı kadar vergilendirilmektedir. İngiltere’de ayrıca stopaj uygulaması bulunmamaktadır.

İngiltere teknoloji pazarı ayrıca teknoloji üreticileri için de birçok fırsat sunmaktadır. Örneğin ülkede yapılan tüm AR-GE harcamalarının 2.3 katı kadarı vergiden düşülebilmektedir. Türkiye’de bu oran 1’e 1’dir. İngiltere patent çalışmaları yürüttüğünüz taktirde de patentten elde etmiş olduğunuz kar üzerindeki kurumlar vergisi %10 olarak uygulanmaktadır. İngiltere’de ayrıca bölgesel çapta da teşvik imkanları bulunmaktadır. Şirketinizi kurduğunuz bölgedeki yerel yönetimler tarafından periyodik olarak bölgeye özel teşvikler sunuluyor. Şirketler bulundukları bölgenin yerel yönetimlerinin sayfalarından bu teşvikleri takip edebilir ve kendilerine uygun olanlar için gerekli başvuruları gerçekleştirebilirler. 

İngiltere, dinamik bir yatırım ortamına sahip olmasıyla beraber yatırımları teşvik etmek için yatırımcılara da vergi indirimleri sağlamaktadır. SEIS ve EIS gibi yatırım belgelerini elde etmiş olan şirketlere yapılan yatırımlarda yatırımcılara yatırdıkları tutarın yüzde 30’una kadar vergi indirimi sağlanabilmektedir. Bu da erken aşama veya scale-up seviyesindeki start-uplara yatırım yapmayı oldukça teşvik etmektedir.

İngiltere'de Sektörlere göre Şehirlerin Avantajları

İngiltere denildiğinde her şeyin merkezi olarak Londra akla gelse de, sektörlere göre farklı şehirler ön plana çıkmaktadır. Örneğin fintek denildiğinde Londra, akıllı şehircilik denildiğinde Bristol, yapay zeka için Cambridge, veri bilimi için Edinburgh, medya için ise Manchester ülkede öne çıkan ayrımlardır. Sektör dağılımlarını ve fırsatlarını invest.great.gov.uk/industries linkinden daha detaylı olarak araştırmak mümkün. Ayrıca Dış Ticaret Biriminin sağladığı destekler içerisinde de lokasyon analizleri bulunmaktadır.

İngiltere'de Girişim Hızlandırma Programları

İngiltere’de bulunmak ve start-upını orada büyütmek için birçok cluster mevcut. Dünya çapında bilinirlik elde etmiş kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar hem ekosistemi tanımakta büyük bir rol oynamakta, hem de bir network oluşturarak yatırımcılar ile kolayca buluşturmaktadır. Bilinen en iyi cluster’lar (kümelenmeler) içerisinde Techcity, Techstars, Digital Catapult, Oxygen, Innovate Finance gibi organizasyonlar bulunmaktadır. 31 Mart 2019 itibariyle İngiltere’nin yeni vize kanunları çerçevesinde startupınızın bu kurumlardan bazıları ve daha fazlasının da içerisinde bulunduğu teknoloji kuruluşları tarafından onaylandığı taktirde de kurucu olarak İngiltere’de oturma ve çalışma iznine de erişmiş olabiliyorsunuz.

E-BÜLTEN
Bizi Takip Edin!
TOP
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Teknokent A.Ş.’ye ait olup İSTKA veya Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.
Copyrights © 2016 Entertech İstanbul Üniversitesi Teknokent A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
Kullanıcı Şartları / Gizlilik Politikası